Existuje mnoho finančních produktů, které poskytují peníze jednotlivcům, nalezneme ale i druhy úvěrů, které lze uzavřít společně s manželem nebo manželkou. A my se dnes podíváme na to, jak manželská půjčka funguje a kdy se ji vyplatí využít.Kopírovat HTMLKopírovat text
V jakých případech jít cestou manželské půjčky?
Manželské páry nejčastěji společně uzavírají hypotéky nebo jiné úvěry na bydlení. Není divu, ceny nemovitostí i stavebních materiálů neustále rostou a běžný občan si nové bydlení bez půjčky obvykle nemůže dovolit. Tyto typy půjček lidé také často využívají na rekonstrukci staršího bytu či domu. Samozřejmě si o takovýto úvěr můžete zažádat i jako jednotlivec, ovšem jste-li v manželském svazku, budete potřebovat písemný souhlas vašeho partnera.
S ním můžete zažádat i o neúčelové půjčky na vyšší částku. Ty lze využít například na koupi auta. Manželské páry mají na výběr z velkého množství úvěrů, které mohou uzavřít společně, ovšem ve většině případů se bude jednat od dlouhodobější půjčky na vyšší částky. Například produkt jako rychlá půjčka není nejběžnějším úvěrem, který by dvojice společně zvolila.
Jaké jsou výhody společného úvěru?
Ve dvou se to lépe táhne a toto pořekadlo platí i ve světě půjček. Dva lidé žijící v manželském svazku mají většinou dva pravidelné příjmy, což značně zvýší jejich bonitu a nejsou tak pro poskytovatele rizikovým klientem. Nejen, že vám poskytovatel půjčku pravděpodobně schválí, ale s partnerem se můžete dělit o samotné splátky.
Nejedná se o poloviční dluh
Často mají lidé pocit, že když uzavřeli manželskou půjčku, je každý z nich dlužný polovinu z uzavřené částky. Tak tomu ale není. Za společný úvěr všichni zúčastnění ručí v plné výši. Ve většině případů nepředstavuje tento fakt problém. Krize nastává ve chvíli, kdy jeden z manželů přestane splácet a celá výše spadne na druhého.
Kdy si můžete vzít půjčku bez vědomí manžela?
Konkrétní částka je jiná u každé společnosti. Průměrně se pohybujeme na spodní hranici 300 000 Kč. Jsou ale společnosti, které poskytují i vyšší částky bez nutnosti podpisu obou partnerů.