Když nedáte pozor na spánek dětí, zbytečně přiberou

Date:

Chuť na sladké se zvyšuje u teenagerů zejména tehdy, pokud zanedbávají pravidelný noční odpočinek. Nový výzkum tvrdí, že méně spánku může u dospívajících zvýšit touhu po cukru. Po čase se tak nevyhnou nadváze a obezitě.

Zdravá tělesná hmotnost souvisí nejen s konzumací sladkých jídel, ale také chabým spánkem.
Více cukru, horší spánek
Výzkum na teenagerech potvrzuje, že jejich zdravá tělesná hmotnost souvisí nejen s konzumací sladkých jídel, ale také chabým spánkem. Méně odpočinku během noci vede k větší chuti na sladká jídla, bonbóny, čokoládu a všechny cukrem nabité dobroty. Vědci naznačují, že pár hodin spánku způsobuje pokles energie, kterou děti dohánějí nadměrným příjmem cukru. Zajímavá studie s názvem Sleep zjistila, že mladiství, kteří si „dopřáli“ málo spánku mají větší pravděpodobnost jíst více kalorických jídel než jejich vrstevníci, kteří spí alespoň osm či devět hodin denně. Výzkum zároveň upozorňuje, že spánkový deficit způsobuje u dětí problémy se zvýšenou hladinou cukru v krvi, čímž se zvyšuje riziko nadváhy, obezity a cukrovky.

Kolik hodin je v normě?
„Kratší spánek zvyšuje riziko, že dospívající jedí více sacharidových jídel a cukru a pijí více slazených nápojů. Jinak je to v případě, že si dopřejí zdravé množství spánku,“ vysvětluje vedoucí studie Sleep Kara Duraccio z Univerzity Brighama Younga pro portál verywellfit.com. Vědci zkoumali stravovací návyky až téměř stovky teenagerů. Pozorně si zapisovali jejich kalorický příjem, konzumaci makroživin, potravin a glykemický index potravin. Rovněž analyzovali i jejich spánkový režim během sedmi dnů, přičemž skupinu mladistvých rozdělili na dvě skupiny. Jednu s kratším spánkem, a druhou s delším nočním odpočinkem. V první partii spaly děti jen šest a půl hodiny, ve druhé až devět a půl hodiny. Šéfka výzkumu je přesvědčena, že děti s deficitem spánku mají tendenci vyhledávat rychlé zdroje energie.

Co je spánková prokrastinace. Ohrožujete se jí i vy?
Unavení a více mlsný
Obě skupiny mladých lidí dostávaly během výzkumu stejné množství kalorií. Děti, které spaly méně, však měly pokaždé větší chuť na sladká jídla. „Domníváme se, že unavení teenageri vyhledávají rychlé přívaly energie, které by je udrželi bdělé, dokud nepůjdou spát. Takže hledají jídla, která jim dají větší množství kalorií,“ říká Kara Duraccio. Přestože je podle ní spánek důležitý pro každou věkovou skupinu, dospívající mládež potřebuje spát o něco více.

Horší spánkové návyky
Další výzkumy říkají, že mladiství spí průměrně jen sedm hodin denně, ale ve skutečnosti potřebují až devět hodin spánku. Známou příčinou tohoto problému je to, že děti jdou spát později a probouzejí se dříve, protože jdou do školy. Kvalitu jejich spánku narušuje také časté sledování televize, počítačových her či mobilních telefonů těsně před spaním. Modré světlo z většiny zmíněných zařízení prokazatelně narušuje spánek. Nedostatek nočního odpočinku u nich ovlivňuje také náladu, chování, pozornost a schopnost se správně rozhodovat, ale i podávat kvalitní studijní výsledky. Zajímavé jsou i jiné výzkumy. Například i konzumace cukru ovlivňuje spánek. Vědci v Brazílii zjistili, že děti, které si dopřály více sladkých jídel, měly horší kvalitu spánku.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Pořiďte si umělý vánoční stromeček, na který můžete být náležitě pyšní

Možná patříte k lidem, kteří musí mít všechno naplánované,...

Chelsea boty – návrhy stylizací pro každého

Na podzim a v zimě se klade větší důraz...

Klasické oblečení, které by měla mít každá žena ve své skříni

Některé oblečení by měla mít ve svém šatníku každá...

Kdy se vyplatí vzít si společnou půjčku s manželem či manželkou?

Existuje mnoho finančních produktů, které poskytují peníze jednotlivcům, nalezneme...