Při užívání vitamínů nejednou dochází i k předávkování! Jak se projeví?

Date:

Nadměrné užívání doplňků stravy s obsahem vitamínů a minerálů může představovat zdravotní rizika.

Nadměrné užívání doplňků stravy s obsahem vitamínů a minerálů může představovat zdravotní rizika.
V souvislosti s rozmachem užívání vitamínů během pandemie nového koronaviru na to upozornila viceprezidentka Slovenské lékárnické komory Miroslava Snopková.

Podle lékárnické komory je největší zájem o produkty s obsahem vitamínů C, D, E a některé vitamíny ze skupiny B, zároveň o zinek, selen či extrakty z rostlin a hub. Nejčastější nesprávnou představou v souvislosti s vitamíny a minerály je ta o významu jejich nadměrných dávek. „Poptávka po nich je často impulzivní, přičemž nesprávné zacházení s léky nebo výživovými doplňky s obsahem vitamínů a minerálů představuje zdravotní rizika,“ doplnila Snopková.

Vitamin D a rybí olej se opravdu vyplatí užívat! Nová studie hovoří jasnou řečí
Při užívání vitamínů nejednou dochází ik předávkování, upozornila farmaceutka a ředitelka odboru schvalovacích činností Všeobecné zdravotní pojišťovny (VšZP) Ľudmila Kraus. „Způsobit to může většinou gastroenterologické problémy, například zatížení žaludku, ale také zvednout hodnoty jaterních testů. Jsou i případy, kdy se lidé prodávkují různými doplňky stravy tak, že jim začnou vypadávat vlasy,“ vysvětlila s tím, že užívání doplňků výživy je vhodné zkonzultovat s lékárníky.

Kraus také zdůraznila, že při užívání doplňků stravy je třeba dělat přestávky. „Není správné brát například vitamín C nebo D půl roku vkusu. Stejně tak je to is kloubní výživou. Účinek má, když ji beru měsíc, dám si pauzu a potom znovu, až když cítím bolesti. Důležité je poslouchat své tělo, abychom se vyhnuli zbytečnému předávkování,“ uzavřela.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Pořiďte si umělý vánoční stromeček, na který můžete být náležitě pyšní

Možná patříte k lidem, kteří musí mít všechno naplánované,...

Chelsea boty – návrhy stylizací pro každého

Na podzim a v zimě se klade větší důraz...

Klasické oblečení, které by měla mít každá žena ve své skříni

Některé oblečení by měla mít ve svém šatníku každá...

Kdy se vyplatí vzít si společnou půjčku s manželem či manželkou?

Existuje mnoho finančních produktů, které poskytují peníze jednotlivcům, nalezneme...