Nadměrné užívání doplňků stravy s obsahem vitamínů a minerálů může představovat zdravotní rizika.
Nadměrné užívání doplňků stravy s obsahem vitamínů a minerálů může představovat zdravotní rizika.
V souvislosti s rozmachem užívání vitamínů během pandemie nového koronaviru na to upozornila viceprezidentka Slovenské lékárnické komory Miroslava Snopková.
Podle lékárnické komory je největší zájem o produkty s obsahem vitamínů C, D, E a některé vitamíny ze skupiny B, zároveň o zinek, selen či extrakty z rostlin a hub. Nejčastější nesprávnou představou v souvislosti s vitamíny a minerály je ta o významu jejich nadměrných dávek. „Poptávka po nich je často impulzivní, přičemž nesprávné zacházení s léky nebo výživovými doplňky s obsahem vitamínů a minerálů představuje zdravotní rizika,“ doplnila Snopková.
Vitamin D a rybí olej se opravdu vyplatí užívat! Nová studie hovoří jasnou řečí
Při užívání vitamínů nejednou dochází ik předávkování, upozornila farmaceutka a ředitelka odboru schvalovacích činností Všeobecné zdravotní pojišťovny (VšZP) Ľudmila Kraus. „Způsobit to může většinou gastroenterologické problémy, například zatížení žaludku, ale také zvednout hodnoty jaterních testů. Jsou i případy, kdy se lidé prodávkují různými doplňky stravy tak, že jim začnou vypadávat vlasy,“ vysvětlila s tím, že užívání doplňků výživy je vhodné zkonzultovat s lékárníky.

Kraus také zdůraznila, že při užívání doplňků stravy je třeba dělat přestávky. „Není správné brát například vitamín C nebo D půl roku vkusu. Stejně tak je to is kloubní výživou. Účinek má, když ji beru měsíc, dám si pauzu a potom znovu, až když cítím bolesti. Důležité je poslouchat své tělo, abychom se vyhnuli zbytečnému předávkování,“ uzavřela.