Na duševní zdraví Slováků podle průzkumu nepříznivě ovlivňuje i válka na Ukrajině.
Po téměř dvou letech trvání pandemie si čtvrtina respondentů myslí, že jejich duševní stav se zhoršil a jen sedm procent uvádí zlepšení duševního stavu. Nejnověji se pod duševní stav Slováků podepsala i válka na Ukrajině. Během jejího prvního týdne zažívalo depresivní pocity 30 procent Slováků. Vyplývá to z průzkumu „Jak se máte, Slovensko?“, který společnost Mnforce provedla ve spolupráci se společností Seesame a Sociologickým ústavem Slovenské akademie věd (SAV). Průzkum na vzorku tisíc respondentů probíhal od 24. února do 1. března.
„V prvním týdnu vypuknutí války na Ukrajině až 30 procent respondentů zažívalo depresivní pocity značnou až většinu času. Naopak přibližně čtvrtina nezažívala žádné depresivní pocity, což je srovnatelné s druhou vlnou pandemie, když byla míra prožívaných depresivních pocitů největší,“ uvádí průzkum. souvisí zejména s mírou obav z války na Ukrajině a také z příchodu uprchlíků ze zemí sužovaných válkou.
Z průzkumu také vyplynulo, že respondenti, kteří se méně až vůbec neobávají války na Ukrajině, zažívali v 27,5 procentech depresivní pocity často a ve 30 procentech vůbec. Podobné přežívání je spojováno is obavami z příchodu uprchlíků. Respondenti, kteří se velmi obávají příchodu uprchlíků, zažívali v prvním týdnu války depresivní pocity většinu času až značnou část času ve 32 procentech případů. „Pokud lidé prožívali strach nebo úzkost, je to zcela normální v situaci, jako je válka na Ukrajině. Každý typ krize vyvolává v lidech nejistotu a ta může spouštět velkou plejádu emocí od hněvu, beznaděje, bezmocnosti až po otupělost, která se dostaví z důvodu přetížení organismu,“ vysvětluje Kamila Urbanová z SAV.
Průzkum „Jak se máte, Slovensko?“ také ukázal, že ačkoli obavy z pandemie koronaviru klesají, respondenti, kteří se obávají pandemie koronaviru, stále zažívají více stresu a depresivních pocitů, než ti, kteří se pandemie neobávají. „Až 35 procent respondentů, kteří mají velké obavy z pandemie, zažívají depresivní pocity většinu nebo značnou část času a více než čtvrtina (28 procent) rovněž často zažívá stres,“ uvádí průzkum. Jen přibližně čtvrtina těch, kteří se pandemie neobávají, zažívají depresivní pocity stejně často a pouze pětina zažívá stejně často stres.

VIDEO: Rozhovor se Zuzanou Juranekovou z OZ IPčko o důležitých krocích při komunikaci o válce s nejmenšími, teenagery, ale také o tom, jak bychom aktuální situaci měli zvládnout my sami.